AD HOC OTÁZKY EMN
Francúzsko zaujímalo, či ostatné členské štáty EÚ a Nórsko poskytujú asistenciu štátnym príslušníkom tretích krajín zo Západného Balkánu pri návrate do krajiny pôvodu. Na otázku odpovedalo 18 štátov, z ktorých 14 uviedlo, že štátnym príslušníkom tretích krajín, vrátane krajín západného Balkánu, poskytujú asistenciu zväčša v podobe pokrytia výdavkov spojených s cestovnými nákladmi a vreckovým na cestu do krajiny pôvodu. Dve krajiny uviedli, že nemajú s návratmi skúsenosti a rovnaký počet krajín neposkytuje týmto osobám žiadnu asistenciu pri návrate.
Švédsko položilo členským štátom EÚ a Nórsku otázku, či majú zavedený konkrétny systém, ktorý umožňuje štátnym príslušníkom tretích krajín opätovne vstúpiť na územie krajiny, pokiaľ toto územie opustili počas prebiehajúceho konania o ich žiadosti o predĺženie víz/pracovného povolenia/pobytu a ich pôvodné povolenie je už neplatné.
10 štátov z celkovo 19 odpovedajúcich umožňuje pod rôznymi podmienkami štátnym príslušníkom tretích krajín opätovne vstúpiť na územie členského štátu EÚ v danej situácii. Naopak 8 štátov takýto systému zavedený nemá a teda týmto osobám opätovný vstup neumožňuje. Jedna krajina uviedla, že neuplatňuje systematickú úpravu, ale rozhoduje ad hoc o každom vstupe individuálne.
Bulharsko položilo otázku členským štátom EÚ a Nórsku, či v súlade so smernicou 2014/36/ES jednotlivé krajiny vytvorili zoznam sektorov zamestnania, vrátane pracovných aktivít, ktoré sú závislé na konkrétnom ročnom období/sezóne, tak ako to uvádza smernica a ktoré sektory sú v takomto zozname zahrnuté. Z 21 odpovedajúcich štátov 13 štátov takýto zoznam zatiaľ nemá alebo smernicu neuplatňuje (opt-out). Zoznam zamestnaní a pracovných aktivít závislých na ročnom období zostavilo doposiaľ 8 štátov. Medzi najčastejšie sa vyskytujúcimi sektormi boli poľnohospodárstvo, lesníctvo, chov zvierat, rybolov, turizmus a služby.
Estónsko spoločne s Holandskom položili otázku, ktorá sa týkala zoznamu bezpečných krajín pôvodu. Zaujímalo ich predovšetkým, či členské štáty EÚ a Nórsko takýto zoznam majú, či ho pravidelne aktualizujú a ktoré krajiny do neho zahŕňajú. Z 18 odpovedajúcich má zoznam bezpečných krajín 10 štátov, ktoré zoznam pravidelne aktualizujú. 8 krajín zoznam nemá a každý prípad žiadateľa o medzinárodnú ochranu prehodnocujú individuálne. Zároveň sú medzi bezpečné krajiny pôvodu najčastejšie zaraďované krajiny Západného Balkánu, Ghana, Tunis, Maroko, Alžírsko, Mongolsko, Ukrajina, Turecko.
|